Výlety do okolí obce Mutěnice

 

Na této stránce Vám chystáme možnosti výletů kolem obce Mutěnice. Všem přejeme příjemné cestování a hlavně pro cestovatele kteří využijí k ubytování v obci Mutěnice náše vinné sklípky.

 

Čejč

Nejslavnější rodák Čejče je náš první Československý prezident T.G. Masaryk. Učil se zde kovářem a jsou na jeho památku zde dvě pamětní desky. Mimochodem T.G.M žili dva roky v obci Mutěnice. První zmínka o Čejči je z roku 1222 a v roce 1335 se stalo městečkem s právem vařit pivo a pořádat týdenní trhy. Za husitksých válek se vylidnil. Nejvýznamnější památkou obce Čejč je barokní socha Sv.Kajetána, zbudovaná v roce 1722 nákladem hraběnky Liechtensteinové . Socha je dnes umístěna v ulici Nádražní řádek. Z roku 1866 se v místním parku dochoval náhrobek pruského podmaršálka Friedricha von Clausewitz.

Do Čejče je možné se dostat z obce Mutěnice, cestou podél železničních kolejí, které určitě využijete s radostí, jelikož zde není téměř žádný provoz. Vyhnete se tak kopečkům, které Mutěnice obléhají téměř ze všech stran po silnicích. Bohužel to není na kolečkové brusle, ale to se snad časem změní. V Čejči jsou také vinné sklepy, jakpak by ne, když jsou hned vedle tak velké vinařské obce jakými Mutěnice jsou :).

 

Hodonín

bývalé okresní město vzdálené 10km od obce Mutěnice. V Hodoníně můžete navštívit Zoologickou zahradou, Muzeum naftového dobývání a geologie, nebo například kino Svět. Pokud chcete navštívit nějakou výstavu, tak máme na výběr ze čtyř galerií v Hodoníně. Galerie Kaplička, Galerie Ve Dvoře, Galerie výtvárného umění v Hodoníně a nebo Městskou galerii v Zámeckém parku.

Do Hodonína se z Mutěnic dostanete vlakem, autobusem, nebo na kole (brusle bych nedoporučoval). Na kole můžete zvolit cestu kolem mutěnských rybníků a pak lesem značenou polní cestou. Je však také možnost vzít to oklikou přes Dubňany. Do Dubňan vede cyklostezka Mutěnka a z Dubňan do Hodonína navazuje další cyklostezka, která vás zavede lesem až k již zmiňované ZOO HOodnín.

 

Mikulčice

vesnice vzdálená 18km od Mutěnic. Vykopávky Mikulčice je památka, která bezpochyby patří mezi nejvýznamnější místa z historie našeho státu. S největší pravděpodobností byly Valy u Mikulčic jednu dobu hlavním městem Velké Moravy, která je jedním z nejdůležitějších historických článku České republiky. V roce 1954 zde bylo odkryto přes 2500 hrobů vedle 12 kostelů z 9. století. Díky stálému výzkumu je tato oblast nejrozsáhlejším archeologickým nalezištěm u nás. V památníku si můžete poslechnout odborný výklad o historii a významu této národní památky.Více na: www.mikulcice.cz

 

Milotice

vesnice vzdálená cca 13km od Mutěnic. V Miloticích nalezne barokní zámek, kde jeho historie sahá až do 14 století (více na www.zamekmilotice.cz) , areál vinných sklepů Šidleny a okoupat se můžete v Písečném rybníku.

 

Strážnice

obec vzdálená cca 25km od Mutěnic. Ve Strážnici naleznete Strážnické brány, věž s kostelem sv. Martina, Strážnický zámek, zámecký park, Černá brána, kostel Na nebevzetí panny Marie, Památník bratrského školství, Kaple svatého Rocha, Židovskou synagoga se Hřbitovem a v neposlední řadě Průžkův mlýn. Více na:  https://www.straznice-mesto.cz/pamatky-mesta/ds-1015/p1=1071 . 

 

Zámek Lednice

je honosné sídlo Lichenštejnů vzdálené 26km od obce Mutěnice. Zámek byl opraven v novogotickém směru.

 

Zámek Buchlovice a hrad Buchlov

je možné navštívit po ujetí 43km z Mutěnic. Barokní zámek se tyčí nedaleko majestátního hradu Buchlov, který byl opravován v barokním a renesančním stylu.

 

Hrad Bzenec

sahá svou historíí do 11 století v původním názvu Businec. Tento hrad byl za doby husitské nenávratně zničen a byl nahrazen nyní pseodogotickým zámkem, který je nyní spojen s anglickým parkem. V obci Bzenec dále naleznete zachovalou židovskou čtvrť, kde je i židovský hřbitov a toto vše vzdálené jen 26km od obce Mutěnice.



 

Další možnosti výletů z Mutěnského vinného sklípku pro Vás postupem času budeme přidávat. Mějte však na paměti, že u nás v Mutěnických sklepech je vína dost a po ochutnávce vín ve vinném sklípku často zůstává alkohol v krvi a to se příslušníkům nelíbí ;). Raději zůstaňtě ve sklípku, abyste se domu nemuseli vracet vlakem.

 

Děkuji za přízeň

Vít Špéra